V sezóne padlo takmer 400 gólov! Bolo sa na čo pozerať

V prvej polovici februára sa skončil posledný zápas, po ktorom si pohár domov zaslúžene odniesli Plavničania. Oslavy skončili, eufória doznela. Už aj posledný sneh sa roztopil. Čo to znamená? Že je ten najideálnejší čas na hodnotenie a reportovanie zašlej sezóny.

V sezóne padlo takmer 400 gólov! Bolo sa na čo pozerať
14. marca 2018 patrikbodo

Hráči aj diváci sa mali na koho obrátiť

Ročník 17/18 odštartoval pod vedením toho istého organizačného štábu (Patrik Boďo, Peter Starosundecký, Patrik Maliňák, Jozef Štefánik) omnoho skôr, ako tomu bolo v predošlej sezóne. Zatiaľ čo v roku 2016 sa po všetkých patáliách so skladbou nového tímu a celkovou prípravou ligy začalo hrať až 10. decembra, posledná sezóna odštartovala už 18. novembra.

Ani počas jedného kola nebola núdza pomocných rúk, či už to zo strany ursporiadateľov, alebo dobrovoľníkov. (Zľava: usporiadateľ Patrik Maliňák, hlavný usporiadateľ Peter Starosundecký, reportérka Adriána Točeková, dobrovoľníčka Klára Muchová, hlavný organizátor Patrik Boďo)

Čo sa týka zloženia, obohatil sa akurát mediálny personál, do ktorého usporiadatelia pričlenili Adriánu Točekovú. Tá mala na starosti zaznamenávanie podrobných reportov z každého jedného zápasu. Na vynovenej webovej stránke ste si tak mohli po každom kole prečítať to, ktorý hráč dal kedy gól, aký tím si vypracoval viac šancí či ktorá vec bola v konkrétnom zápase zlomovým momentom. Kvalitné fotografie z jednotlivých zápasov vám opäť zabezpečil študent Gymnázia Terézie Vancovej v Starej Ľubovni Adrián Jaržembovský.

„Okrem toho nás teší, že sme tento rok zaznamenali aj záujem zo strany dobrovoľníkov, ktorí taktiež priložili ruku k dielu. Rozsiahly organizačný tím tak počas dlhých zimných víkendov šliapal ako hodinky.“ P.Boďo

 

Generačná obmena u rozhodcov?

Nemenej dôležitým článkom boli aj v sezóne 17/18 rozhodcovia. Partia okolo hlavného arbitra Andreja Vandžuru ostala nezmenená (Juraj Firta, Ján Servický, Ján Imrich a Gabriel Vislocký). Tento rok opäť potvrdili, že aj napriek horkokrvným fanúšikom, ktorí im napriek amatérskej úrovni futsalu nič nedarujú, ešte nepatria do starého „železa“.

Téma rozhodcov bude v príprave pred ďalšou sezónou bodom číslo jeden. (Zľava: Juraj Firta, Ján Imrich, Andrej Vandžura, Ján Servický)

Počas stretnutia rozhodcovského zboru s organizátormi po ukončení súťaže sa však debatovalo aj o prípadnej výmene či už to niektorých členov, alebo celého tímu. Jeden z rozhodcov už aj avizoval koniec, no múdrejší budeme v tomto prípade až niekedy v lete, kedy budú musieť padnúť potvrdené stanoviská. To, či práve budúca sezóna bude tou prelomovou v obsadení nejakých nových tvári na poste rozhodcov, je teraz ešte priskoro hovoriť.

 

Víťazi aj porazení

Prejdime teraz trochu k nudným, no stále dôležitým číslam. Spomedzi 54 odohraných zápasov sa, pochopiteľne, zvyšovala aj celková úroveň zápasov. Po nútenom preložení alebo časovom posunutí samotného duelu nebolo ani raz reči. Dôležitým faktorom je v tomto možnosť dopisovania hráčov na súpisku počas celej základnej časti, vďaka čomu má každý z tímov možnosť nastúpiť na zápas s dostatočným počtom hráčov.

Do súbojov sa zapojilo vyše 150 hráčov (+ realizačný tím) v desiatich mužstvách, z ktorých vzišiel jeden víťaz. Play-off najlepšie zvládlo sebavedomé mužstvo FK Plavnica, ktoré si v dramatickom finále poradilo so silnou Lamasiou v pomere 7:6. Nielen finále ale bolo bohaté na góly. V sezóne 17/18 ich padlo v 2 180 odohratých minútach dokopy 399, čím si diváci určite prišli na svoje. Gólové hody sa konali v drvivej väčšine zápasov. Takýto je a stále by mal byť futsal. Množstvo šancí, vyhrotených situácií, gólov.

7 výhier v základnej časti (iba 2 prehry). 2 výhry v play-off. Dokopy 72 vstrelených gólov. Aj vďaka týmto číslam Plavničania dokráčali k majstrovskému titulu. (Hore zľava: Šimon Štupák, Ján Kuľanda, Patrik Boďo, usporiadateľ Jozef Štefánik, Maroš Beňo, Dominik Rusiňák, hlavný sponzor Roman Šipoš, Peter Vresilovič, Filip Vojtek, Juraj Kosturko, Ján Tináth, Matúš Perháč, Kristián Tináth, Patrik Rindoš, Jozef Pekár)

Tuhý boj sa na diaľku odohrával aj v súťaži strelcov, kde za 9 odohratých zápasov tak Patrik Rindoš, ako aj Michal Haščák, strelili zhodne 19 gólov. Víťaz však musel byť iba jeden. Po počte gólov aj priemeru gólov na zápas tak musel rozhodnúť až tretí faktor v poradí. Ním bol počet vstrelených gólov v zápasoch play-off. Tam tesne zvíťazil Patrik Rindoš, ktorý zaznamenal 5 gólov, pričom Haščák „iba“ 4.

Ceny pre TOP brankára sa už druhý raz za sebou zmocnil Juraj Zolnerčik, ktorý si aj napriek siedmim inkasovaným gólom vo finále udržal najlepší priemer (2 góly na zápas) spomedzi všetkých brankárov v lige. Najužitočnejším hráčom pre svoje mužstvo sa stal jednoznačne Erik Rabatin, ktorý zaznamenal presnú polovicu všetkých vstrelených gólov tímu Le Stars! Sklenenú trofej za najmenší počet čiernych bodov (47) za osobné chyby, žlté a červené karty, si prevzali hráči Wolves Bratislava.

Aj tento rok liga zaznamenala zníženie počtu voľných sedačiek na tribúde športovej haly. Vyhrotené zápasy sa divákom museli naozaj páčiť.

Ľudia chcú viac, bez noviniek to nepôjde

Vzhľadom na dlhoročnú tradíciu tohto nostalgického podujatia sa organizátori pozorne zameriavali na šírenie rozsiahlej propagácie už v minulej sezóne. Pri čoraz slabšom záujme o akýkoľvek iný druh športu zo strany širokej verejnosti sa ale „iba“ na bohatú tradíciu futsalu spoliehať nemožno. Hlavne vtedy, keď práve mladí ľudia z menších miest vo väčšine navštevujú vzdialené vysoké školy, z ktorých niekedy iba zriedkavo cestujú domov. No a o vysokom odlive strednej generácie v zahraničí je už zbytočné vôbec debatovať. Táto skutočnosť usporiadateľov tlačí čoraz viac pracovať na novinkách, ktoré by mali ligu neustále spestrovať a robiť atraktívnejšou. A to i napriek tomu, že v skutočnosti stále ide len o amatérsku ligu, ktorá nie je nikde registrovaná.

Po minuloročnom „refreshi“ sa tak aj v poslednej sezóne mohli diváci tešiť na pár noviniek. Oživiť sa organizátori snažili medzi-zápasové „hluché“ miesta, počas ktorých sa nikdy nič nedialo. Čas na vydýchanie a prípravu hráčov sa tak vystužil hudbou. Tá síce vďaka absolútne nedostačujúcemu ozvučeniu športovej haly nebola najkvalitnejšia, no svoj zámer určite splnila. Gólové zvučky sa okrem toho niesli halou aj po každom vstrelenom góle.

Vždy aktuálne výsledky, rozpisy nasledujúcich zápasov, prehľad jednotlivých hráčov, priehľadné štatistiky, galéria kvalitných fotiek či podrobné reporty z každého zápasu. To všetko na obnovenom webovom sídle rwm-futsal.sk.

Jednou z menších noviniek bol aj dvojstranový bulletin s názvom „Informátor“, ktorý počas každého kola priamo v športovej hale fanúšikom priniesol vždy aktuálne informácie.  Opäť sa o niečo skvalitnil aj svet „online“, kde sa napr. divákom ponúkol finálový zápas pomocou live streamu na Facebooku. Finálový duel aj ten o bronzovú priečku si okrem toho fanúšikovia môžu pozrieť v širokom rozlišení pomocou Youtubu kanálu.

 

Ročník plný hviezd

Tou najväčšou plánovanou novinkou bola jednodňová exhibičná akcia na spôsob „All-star game“, ktorá je tak populárna v súťažiach za morom. Z každého mužstva boli vybraní hráči s najlepšou formou a tí, ktorí viedli individuálne štatistiky. Exhibičný zápas plný technických zdatností „hviezd“ bol počas prestávok okorenený súťažami, do ktorých sa mohli zapojiť aj diváci. Zo súťaží si odniesli veľmi zaujímavé ceny. Počas akcie ste tiež mohli prispieť dobrovoľnou čiastkou, z ktorej sa poradovali deti v Krízovom stredisku v Starej Ľubovni.

Diváci počas All-Star vyzbierali dokopy 245 eur, pričom ďalšími 55 eurami prispela aj organizácia rwm Futsal Liga. (Zľava: Patrik Boďo, Patrik Maliňák, vedúca Krízového Strediska, pracovníčky strediska)

„Aj keď premiérová akcia mala miestami svoje „muchy“, organizovať ju plánujeme aj v ďalších sezónach. Boli sme mierne sklamaní z toho, že nám nestihol prísť radar na meranie rýchlosti, s ktorým sme mali pripravenú azda najatraktívnejšiu individuálnu súťaž v tvrdosti strely. Prístroj tak budeme môcť využiť až v budúcnosti.“ P.B.

Hlavným ťahákom exhibície mal byť najlepší futsalista na Slovensku a zároveň odchovanec Ľubovnianskeho futbalu Tomáš Drahovský, ktorý momentálne hviezdi v Špianielskej Cartagene. Žiaľ, pre časovú indispozíciu sa na poslednú chvíľu zúčastniť nemohol. Aj preto organizátori už nestíhali spustiť možnosť online výberu hráčov All-Star, kde si svojho obľúbenca mohli zvoliť aj fanúšikovia. Táto možnosť sa taktiež prekladá do ďalšej sezóny.

Tomáš sa v najlepšej futsalovej lige na svete určite nestratil. Snáď sa nám podarí túto hviezdu dotiahnuť aj pred zraky fanúšikov spod Ľubovnianskeho hradu.

 

Fanúšikovia videli viacerých reprezentantov

Hviezdne mená ale diváci očami nemuseli naháňať len počas akcie All-Star. Či už to do zápasov základnej časti, alebo tých vyraďovacích, sa zapojili aj futsalisti, ktorí na futsalovej mape Slovenska obliekajú dresy tých najkvalitnejších klubov. Za zmienku určite stoja esá ako Marek Karpiak, Milan Nestorik (obaja ŠK Slovan Bratislava), Adrián Lysák (4FSC FTVŠ UK Bratislava), alebo Adrián Mušinský (Across Pinerola Bratislava), ktorí pravidelne hrávajú najvyššiu futsalovú súťaž. Každý jeden z nich má okrem toho už aj reprezentačný štart.

Z futbalistov na výslní do bojov zasiahli Emil Haladej (1. FC Tatran Prešov), Viktor Jedinák (FK Železiarne Podbrezová), Jakub ReľovskýMartin Červeňák (obaja FK Senica) či Filip Vojtek (Slavoj Trebišov).

Hlavnými tvárami nielen All-Star, ale celého ročníka, boli reprezentanti Slovenska Marek Karpiak (vľavo) a Milan Nestorik (vpravo), ktorí v najvyššej súťaži pôsobia v ŠK Slovan Bratislava.

Aby toho nebolo málo, štart si pripísali dokonca aj reprezentanti, ktorí nevyrastali na ľubovnianskych futbalových trávnikoch. Jedným z nich bol aj juniorský reprezentant Marek Kušnír, ktorý sa v druhom kole predviedol v bráne Wolves Bratislava. Ďalším brankárom bol Andrej Szöke (JR TEAM), ktorý zas Slovensko reprezentuje v malom futbale.

 

Záverečné „omáčky“

„Sezónu 17/18 môžeme určite hodnotiť kladne. Hlavne nás teší plynulosť všetkých zápasov, keď v porovnaní s minulou sezónou sme našťastie ani v tejto nemuseli prekladať čo i len jediný zápas. Všetky mužstvá pristúpili k svojim povinnostiam zodpovedne, pričom sa ani raz nestalo, žeby sa nejaké z nich nedostavilo na stretnutie. Môžeme konštatovať, že nielen primárny cieľ v tomto futsalovom ročníku sme dokázali splniť, ale aj tie menej podstatné. To je už teraz, kedy liga ešte len skončila, odrazovým mostíkom v pokračovaní rozbehnutej práce, ktorá nás motivuje k usporiadaniu nastávajúcej sezóny. Všetko, samozrejme, záleží aj od hlavného sponzora rwm corporation, bez ktorého sa bude liga len ťažko organizovať, keď vôbec.“ P.B.

Sezóna sa až na pár výnimiek opäť niesla v znamení fair-play, pričom v porovnaní s minulou sezónou tentokrát usporiadatelia nezaregistrovali žiadne vážnejšie zranenie.

Jedine keď sa spojí spoľahlivý partner s nadšením organizátorov v kombinácii s neustálou produkciou noviniek, má atraktivita ligy perspektívu aj do budúcna. Len vďaka tomu sa dokáže amatérska futsalová liga v budúcnosti vyšvihnúť na úroveň, ktorá siaha za hranice Ľubovnianskych pomerov či rozmerov. Iba takýmto spôsobom môže byť vízia šírenia dobrého mena futsalu na celonárodnej úrovni úspešná.

„Na záver nám už len ostáva dúfať, že ste si aj túto zimu našli cestu do športovej haly, z ktorej ste odchádzali plní či už to športového, alebo aj spoločenského vyžitia. V čerpaní novej energie do sezóny 18/19 vám prajeme množstvo teplých slnečných lúčov a veľa letných zážitkov.“ P.B.

Foto: Adrián Jaržembovský

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*